Bliska Historia II: Rządy Elryka

Po upadku Getycji w 1488 roku hrabia Elryk I a’Aldari przyjął tytuł księcia i z pomocą uciekinierów z Getycji zdołał utrzymać księstwo Tiranu w ryzach. Na szczęście dla całego kraju góry Kar Danen, czyli Postrzępione Szczyty stanowią zaporę nie do przebycia dla większej armii. Jedyna droga inwazji prowadzi od północy, której strzeże niezdobyta twierdza Kassad.

Wydaje się, że póki twierdza stoi, kraj jest bezpieczny. Ale machina wojenna Rotakardu jest nie do zatrzymania. Mistrz Kaldas zrównuje miasto Lar Kassados z ziemią wybijając wszystkich mieszkańców, ale mimo wszystko twierdza Kassad się utrzymuje.

Cesarz Naczelnik Rotakardu Silvanor wysyła pod przewodem Mistrza Roty Dalvanosa wojska złożone w większości Kassadczyków na stolicę – Antar. Mijają oblężoną twierdzę i zostawiają w księstwie długi ślad zgliszcz i zniszczeń. 4 września 1488 roku Antar na długie miesiące otacza szczeroki pierścień wojska. Wydaje się, że stolica jest skazana na podzielenie losu Getycji. Kończy się żywność, a ludzie umierają z głodu.

Nadchodzi jednak niespodziewany ratunek – wielki bunt w Getycji – jak niektórzy twierdzą zapoczątkowany przez Ruch Oporu stworzony przez Azję Tajjana. Po raz pierwszy od miesięcy Getowie bliscy są odzyskania niepodległości. Dalvanos zostaje wycofany spod Antaru, a siły Kaldasa spod Kassadu. Dalvanos zanim odchodzi podejmuje ostatnią próbę złamania obrony stolicy – nasyła aniela, który manipuluje Czarewnymi i przekonuje ich, by zniszczyli miasto, aby ratować własną skórę.

Na szczęście Dalia, młoda maginii otwiera wrota Tiranu – bramę do innego świata, która znajduje się na wzgórzu Tiranu w centrum Antaru – i powstrzymuje spisek. Dostawy żywności z Nilty poprzez bramę pozwalają przetrwać ostatnie dni oblężenia. Dalvanos się wycofuje. Księstwo Tiranu może teraz odetchnąć spokojnie.

Ruch Oporu w Getycji, kiedy Mistrzowie Roty wrócili do kraju, zostaje zdziesiątkowany, bunt krwawo stłumiony. Azja Tajjan umyka do Tiranu, gdzie przybywa na początku 1489 roku. Bramy Tiranu przez najbliższe lata nie udaje się ponownie otworzyć. Dalia podejrzewa, że wyczerpał się kynit, z którego jest zbudowana.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

XHTML– Allowed tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>