Broń palna, technologia – czy to konieczne

W Ramarze pojawiają się czasem elementy, które mogą razić miłośników typowego fantasy, jak broń palna, czy technologia Vitroxian. Wszystkie są rzadkie, ale czy są w ogóle konieczne? Czy psują klimat? Czy nie lepiej się ich pozbyć? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Postaram się krótko odpowiedzieć zanim zacznę opisywać te rzeczy dokładniej.

Technologia Vitroxian to głównie pozostałości dawnej potęgi przybyszów z gwiazd. Dla zwykłych ludzi nie różnią się niczym od magii. Nawiązują klimatem do Throrgala, Mroczne Wieży, czy starych komiksów łączących fantasy z SF. Nie można ich wyrzucić bez szkody dla świata, chyba że po prostu nie będziesz nigdy rozgrywał sesji w Nilcie i będziesz trzymał graczy z dala od Qat Tarahal.

Chociażby bowiem sztuczne słońce nad Niltą (pisałem już o nim?) jest przykładem połączenia technologii z równie potężną magią.

Inna sprawa ma się z bronią palną i wszystkim co pochodzi z Rozdartego Zachodu (nazywanego wcześniej kilkoma innymi nazwami). Z powodu otwarcia wrót i inwazji wojsk Etrakare do Ramaru trafiło trochę broni z tamtego świata. Możesz spokojnie zdecydować, że pomijasz inwazję, potraktować ją jako opcję, która w twojej wersji Ramaru się nie pojawiła albo obniżyć poziom technologiczny świata, z którego nadeszła. Inwazja nawiązuje do Świata Czarownic, co pewnie wielu zauważyło, a broń palna ma umożliwić tworzenie bohaterów w stylu rewolwerowców z Mrocznej Wieży – przykładem jest Biały Patron i Czarny Patron, o których wspominałem opisując historię.

Pamiętaj jednak, że broń palna jest tak nieliczna w Ramarze, że nawet jeśli nie pominiesz inwazji Etrakare, gracze rzadko będą mieli okazję się z nią spotkać, a gdy już to się stanie – może stanowić ciekawe urozmaicenie na sesji.

O wersjach Ramaru napiszę później – w skrócie zakładam, że każdy Mistrz Gry będzie posiadał własną, alternatywną wizję, którą będzie z graczami rozwijał – po prostu nie będzie narzuconej storylinii.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

XHTML– Allowed tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>