Rozdarty Zachód

Rozpocząłem opis Rozdartego Zachodu – ostatniej poza Antarem krainy, dla której znajdzie się miejsce w podręczniku. Wstęp jest taki:

Dwunastego lipca 1484 roku szalony Qal-Asir wywołał kataklizm, który odmienił zachodnią część księstwa Tiranu i kraj za Górami Rozłąki. Nieposkromiona magia rozdarła góry, zawróciła bieg rzek i przebudziła moce, które od tysiącleci pozostawały w uśpieniu, oszczędzając jedynie Niltę chronioną przez Boga-Wezyra Amosa.

Według legendy Qal-Asir uwięziony przez własną córkę w wieży Desso, spętany czarnym kynitem, przełamał łańcuchy i w zemście uwolnił niewyobrażalną moc starych maszyn, które przybyły wraz z nim z gwiazd. Mówi się, że nakarmił wielkie atomowe piece ogromnymi ilościami kynitu i wypowiedział słowo kodu, które zamieniło reaktory w sfery ognia. Córka Qal-Asira spojrzała w środek płomieni z wieży w Omahu i przeżyła kataklizm, ale jej umysł został wtedy złamany na zawsze, a oczy wypalone.

Oślepiający błysk widziano aż w Antarze, a na całym południu przez tydzień niebo jaśniało nocą bladym światłem. Podmuch gorąca zapalił lasy i zagotował rzeki, mury pękały i zamieniały się w pył, a domy i wieże Pasterzy Gwiazd waliły w gruzy. Ziemie na zachód od Gór Rozłąki nazwano Krajem Strzaskanych Wież. Niltę ochroniła bariera gór oraz moc Amosa. Zachodnia część księstwa Tiranu pogrążyła się jednak w chaosie.

Wprawdzie góry zatrzymały żar eksplozji, ale w ciągu kilku tygodni roślinność blisko gór zgniła i obumarła. Drzewa straciły liście, a pola pokryły się czarną mazią. Pierwsze deszcze przyniosły kwas, który wypalił ziemię i zatruł ludzi i zwierzęta. Jesienią w niektórych miejscach wyrosły nowe rośliny, dziwaczne i najwyraźniej odporne na zimno, a wśród kikutów drzew pojawiły się odmienione zwierzęta. Zima tego roku była niezwykle mroźna, ale na Rozdartym Zachodzie gleba zdawała się promieniować ciepłem i pustkowia szybko porosły nieprzyjemną trawą i dziwacznymi kwiatami, których pyłki niosły śmierć lub chorobę.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

XHTML– Allowed tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>